Solary na dachu – czy warto?

Wykorzystanie powierzchni dachu do montażu baterii słonecznych staje się coraz bardziej popularne, nawet w naszym kraju. Energię wytwarzaną przy ich udziale można bowiem wykorzystać do podgrzewania wody czy ogrzewania budynku.

Nim zdecydujemy się na takie rozwiązanie warto mieć jednak na uwadze to, że ilość energii dostarczanej w ten sposób, szczególnie w sezonie grzewczym, wcale nie musi być duża. Koszt zakupu i montażu baterii słonecznych nadal jest jednak spora. Szczegółowe dane techniczne pokazują, że w bardzo słoneczne dni promieniowanie osiąga moc pow. 1000 w/m kw. Niestety w dni, kiedy pogoda nie dopisuje, ta wartość spada nawet dziesięciokrotnie.

Zanim więc zdecydujemy się na instalację kolektorów słonecznych warto dokładnie przeliczyć ile energii potrzebowalibyśmy na ogrzanie domu czy podgrzanie wody. Te dane warto również zestawić z informacjami o tym, jak dużo będziemy musieli zainwestować w odpowiednią instalację i po jakim czasie nam się to zwróci. Ostatecznie będziemy zaś w stanie wyliczyć, ile tak naprawdę będziemy w stanie zaoszczędzić na takim odnawialnym źródle energii.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *